הורמונים בהריון והשפעתם על מצבי הרוח בהריון

במאמר זה נסקור בקצרה את פעילות ההורמונים בגוף במהלך ההיריון ונבין כיצד הם משפיעים על גופנו ועל התנודות במצב הרוח שכלכך אופייניות להריון

הנה תקציר תפקידי ההורמונים בהריון:

הכל מתחיל בפרוגסטרון והאסטרוגן שמלווים אותנו עוד מלפני ההיריון. הרמה של הורמונים אלו עולה לקראת הביוץ כדי להכין "מצע טוב" להפריה (יש סברה לפיה הפרוגסטרון אף מסייע לתאי הזרע להגיע אל הביצית, ומשמש עבורם כ"מכוון תנועתי").
לאחר ההפריה המוצלחת, הפרוגסטרון והאסטרוגן ממשיכים את תפקידיהם החשובים בהריון, כמו: עיבוי רירית הרחם, התפתחות העובר והגנה על העובר, ולבסוף אחראיים גם על ייצור חלב האם לקראת הלידה.

ה Beta HCG שכולנו שמענו עליו (או בקצרה ה "בטא") מצטרף כבר בימים הראשונים לאחר ההתעברות ומיוצר ע"י העובר (!). תפקידו לעודד את ה"גופיף הצהוב" (הזקיק ממנו פרצה הביצית) להמשיך להתקיים ולהפריש (גם הוא) את ההורמונים פרוגסטרון ואסטרוגן.

כדי שהעוברית שלך תוכל לגדול ולהתפתח ברחם (וגם לצאת ממנו בסופו של דבר) האגן מתגמש ומתרחב. האחראיים העיקריים לכך הם הפרוגסטרון והרלקסין שגורמים להגמשת הסחוס המחבר בין עצמות האגן (סימפיזיס פיוביס).

בשליש האחרון, אצל חלק מהנשים, חלה עלייה בהורמון הקורטיזול (הורמון ה"סטרס"). ייתכן שזה נובע מהחששות וההתרגשות שמתגברים לקראת הלידה הקרבה.

ויחד עם כל הטוב שההורמונים עושים, לנוכחות רמות גבוהות שלהם בגוף ישנה רשימה ארוכה מאד של תופעות לוואי, כשאחת מהן היא שינויים חדים במצב הרוח, ואין לנו ממש יכולת למנוע את זה. 

 

למה הורמונים קשורים לשינויי מצב רוח בהריון?

למעשה, כל תא בגופנו מושפע מהורמונים. והם אחראיים בין היתר על: פעילות תקינה של מערכת העיכול, העצמות, תפקוד המפרקים, העור, איכות השיער והציפורניים, היצר המיני, הפוריות, ההריון, הזיכרון, היכולת שלנו להסתגל או לסבול מקור או מחום וגם על הרגשות והיכולת שלנו לווסת אותן. 
ככל שיש שינויים בהרכבים / רמות שלהם, עולים הסיכונים ל "שיבושים" באיזון הרגשי , וזה בעצם מה שקורה בפועל בהריון. 

אז ראשית, יש כאן הסבר מפורט ל- למה את לא ממש יכולה (או צריכה) להרגיע את ההורמונים..  

 

אבל איך בכל זאת להתמודד עם שינויי מצב הרוח בהריון?

  • קבלי את הרגישות והרגשנות שלך באהבה, אפילו בהומור. את בסדר גמור! כל אמא שעברה הריון היתה שם וזאת הדרך שאנחנו עוברות בה כדי לייצר חיים.  
  • "רפדי" את הסביבה שלך באנשים שהכי אוהבים אותך, שתמיד יכילו אותך, גם כשאת לא במיטבך. 
הורמונים בהריון והשפעתם על מצבי הרוח בהריון. בתמונה:אישה בהריון שוכבת במיטה עם הבת שלה כשהיא מחובקת עם כרית הריון
נכתב ע"י אולי מור, אמא ל- 4, ערה.
*המאמר לא נכתב ע"י אשת מקצוע רלוונטית. ככל שעולה הצורך - תמיד כדאי להתייעץ עם אשת מקצוע מוסמכת.
x

#{title}

#{text}

#{price}